Czy należy bać się zamieszkania z parterem?

W końcu w większości związków przychodzi czas na podjęcie jednej z najważniejszych decyzji: czy chcemy łączyć się z daną osobą na całe życie, także finansowo i zamieszkać razem? U wielu osób taka decyzja budzi słuszne obawy, w końcu to jedna z tych decyzji, których nie możemy podjąć pod wpływem impulsu. Różnimy się od naszego partnera i nasze style prowadzenia domu też będą różne, a to duży problem już na samym początku.

Wspólne mieszkanie to wielki krok


Warto pamiętać, że zamieszkanie razem to nie krok, który możemy potraktować tak samo, jak wspólny wyjazd na weekend nad morze. To bardzo poważna sprawa i nie należy zakładać, że jeśli coś nam się nie spodoba, to po prostu odpuścimy. Zamieszkanie razem to danie sobie znaku, że chcemy założyć wspólnie rodzinę i łączymy ze sobą naszą przyszłość. Niestety sporo osób nie podchodzi do tego poważnie i nie przygotowuje się dokładnie do podjęcia takiego kroku, co skutkuje późniejszymi problemami na każdej płaszczyźnie. Dotyczy to szczególnie stosunkowo młodych i szybko rozwijających się relacji.

Nie każdy jest gotowy na dzielenie życia z partnerem


To, że masz określony wiek, nie oznacza, że musisz być gotowa albo gotowy do zamieszkania ze swoją drugą połówką. Wielu z nas nie chce tego robić, bo mamy słuszne obawy co do tego, jak nasza relacja zacznie wyglądać po takim kroku. Wiele się zmieni, nie będziemy zapewne już tak uczciwi i szybko przyzwyczaimy się do swojej obecności. Do tego dochodzi dzielenie swojego życia z partnerem, także tych bardziej wstydliwych jego części. Nie każda osoba jest na to gotowa i jest to w pełni zrozumiałe. Nie nakładaj na siebie presji i nie wmawiaj sobie, że jest już na to czas. Jeśli nie jesteś przekonany lub przekonana, poczekaj jeszcze trochę.

Kluczem jest dobra organizacja


Prawda jest taka, że zawsze nasze wspólne mieszkanie z partnerem będzie ciężkie, jeśli nie zadbamy o porządną organizację. Nigdy nie stawiaj na stare i dobre „co będzie, to będzie”. Każdy z was musi mieć wizję tego, jak wasze wspólne mieszkanie ma wyglądać i nie chodzi tylko o aranżację wnętrz, ale także wasze oczekiwania co do partnera. Każde z was będzie potrzebowało prywatności i swojej własnej przestrzeni, a egzekwowanie tego będzie trudne w małym mieszkaniu, jeśli nie zaczniecie ze sobą szczerze rozmawiać i organizować waszego życia. Zamieszkanie razem jest już na tyle poważne, żeby zachowywać się dojrzale i rozsądnie.

One thought on “Czy należy bać się zamieszkania z parterem?

  1. Najgorzej jak pojawią się pierwsze konflikty podczas mieszkania razem, potem jest już z górki…

Comments are closed.