Powrót

Dom czy mieszkanie?

10 października 2018

Zakup mieszkania, czy jednak dom jednorodzinny?
Co wybrać, która opcja lepsza?

Coraz częściej przed podjęciem decyzji występują tego typu dylematy. Jak się okazuje zakup nieruchomości to bardzo trudna i odpowiedzialna decyzja, z którą wiąże się przyszłość. Wszystko zależy od kierowania się przede wszystkim indywidualnymi preferencjami.

Do szczególnie ważnych cech należą koszty jakie jesteśmy w stanie przeznaczyć na kupno. Jednak przede wszystkim wszystko zależy od tego gdzie lepiej będziemy się czuć, czy będzie to dom, czy jednak mieszkanie. Podstawowym pytaniem jest to, czy wolimy zabieganie w mieście, czy jednak wręcz przeciwnie- spokój i ciszę?

Istotny argument dotyczy także tego, czy mamy czas na zajmowanie się domem, gdyż wymaga on większego poświęcenia czasu, aniżeli zakup mieszkania. Decydując się na zakup domu, decydujemy się również na wypełnianie obowiązków związanych z nim, tj. sprzątanie z reguły większej powierzchni, czy drobne naprawy nie tylko wewnątrz, ale także na zewnątrz budynku.

Przekonywującym argumentem za zakupem domu jest to, że nikogo nie musimy pytać o zgodę jak wszystko urządzić. Daje to przewagę za tym, aby zainwestować pieniądze w dom. Dodatkowym atutem jest to, że za ścianą nie ma sąsiadów, którym mógłby przeszkadzać każdy drobny „problem”, np. hałas dzieci, czy posiadanie zwierząt. W takim przypadku brakowałoby komfortu i swobody dla obu stron.

Jeśli chodzi o koszty związane z zakupem nieruchomości, można stwierdzić, że zakup mieszkania jest tańszy niż kupno domu. Najwięcej kosztów w posiadaniu mieszkania pochłania czynsz administracyjny, na koszt którego składa się opłata za zimną wodę, odprowadzanie ścieków, wywóz śmieci, centralne ogrzewanie, utrzymanie części wspólnych oraz podatek od nieruchomości. Dodatkowymi kosztami, z które musimy płacić oddzielnie to gaz, prąd, ubezpieczenie, telewizja i Internet.
Przechodząc do domu, okazuje się, że sporymi kosztami jest ogrzewanie, prąd, zimna woda oraz odprowadzanie ścieków. Oprócz tego odrębnymi kosztami są telewizja, Internet, podatek od nieruchomości.

Podsumowując, można stwierdzić, że koszty utrzymania mieszkania oraz domu są porównywalne. Jednak, jeśli przeliczy się całkowite koszty odnośnie 1 m2, przewagę osiąga zakup domu. Z kolei odnosząc się do pokrycia kosztów za ogrzewanie, będą one o wiele większe w domu, zwłaszcza w sezonie zimowym.